pink-cloud-hi2 roky. Je to hodně, nebo málo? Na toto téma by se mohla beze sporu strhnout vášnivá diskuse.

Protože někdy se toho v životě za rok odehraje velmi málo a někdy se život změní od základu během jedné jediné minuty.

Čas je relativní. A když se nad tím tak zamyslím, pohybuji se zřejmě někde uprostřed…začala jsem tomu říkat postupně dávkované štěstí.

Učím se. Z toho, co mi do života přichází. Pravidelně se potřebuji zastavit, rekapitulovat, uvědomovat si, dávat si věci do souvislostí…pracovat na sobě. Poznávat svou vnitřní sílu, ale taky umět nechat věci plynout. Být ve svém středu. Kdyby to bylo všechno tak jednoduché, chce se mi říct…jenže…ono vlastně je…když začneme skutečně poslouchat sami sebe, svůj vnitřní hlas. (to já ne, to řekl on!) To je ale zároveň to, co je na tom často to složité. Takže jednoduché a složité najednou? Vypadá to tak!

Vnímám že od té doby, co jsem opustila “stabilní” život zaměstnance v korporaci, můj život začal získávat nové barvy, nové odstíny. Otevřely se nové obzory. Je to dobrodružné a neměnila bych. A současně jedním dechem dodávám, že někdy je to taky pekelně složité.

Na začátku bylo nejen velké množství odvahy a odhodlání – ale taky velký strach. Když jsem si v jednom momentě uvědomila, že mám větší strach z toho, že věci zůstanou tak jak jsou, než strach z toho, že se změní, najednou se mi rozjasnilo.
První krok je mnohdy jeden z nejnáročnějších. A tak jsem do toho v dubnu 2013 praštila…a kromě počátku Comito taky spustila web www.prastimedotoho.cz 🙂

Zastávka první – PODPORA
Je nesmírně důležité obklopovat se lidmi, kteří jsou na stejné vlně. To ale neznamená, že Vám vše odkývou, ne ne! Jsou to lidé, kteří jsou srdnatí a podpoří Vás ve Vašem záměru. (ano, ten je nutné mít) A reknou Vám otevřeně svůj názor, i když to někdy nemusí být dvakrát příjemné.
S největší pravděpodobností mají podobný příběh nebo si prošli podobnou situací, rozumí Vám. Jenom se možná budete muset pořádně rozhlédnout okolo sebe a hledat než si uvědomíte, že tato podpora je na dosah. Ale umíte si o ní říci? V situaci, kdy člověk vstupuje na neznámou půdu a má nejrůznější pochybnosti, je schopnost požádat o pomoc  téměř kritická. A ne vždy se podporu podaří získat v okruhu svých nejbližších a přátel, kteří jsou často sami svázáni nejrůznějšími obavami. Nemějte jim to za zlé, nechtěji Vás ztratit a prostě se třeba jen bojí. Vězte, že to není nic neobvyklého…dobrá zpráva je, že i tak máte možnost přeladit na vyšší frekvenci!

Zastávka druhá – HLEDÁNÍ VLASTNÍ HODNOTY
Jedna věc je jistá. Velice pravděpodobně se Vám změní vnímání peněz a jejich hodnoty. Tím to ale nekončí. V korporaci jsme často tak nějak “schovaní”, chodíme do kanceláře, odvádíme práci a každý měsíc nám na účtě přistane nějaká finanční částka. Až v podnikání přijde okamžik, kdy si máte stanovit cenu za svojí práci. Není to cena nějaké firmy, nebo značky, je to vlastní hodnota. Váš čas, Vaše energie, Vaše know-how. Na přetřes přichází vnitřní účet – to, jak máte v životě nastavený poměr mezi přijímáním a dáváním. Chvíli mi trvalo, než jsem si to uvědomila a začala myslet nejen na ostatní, ale také na sebe. Jinak než win-win to prostě nefunguje.

Zastávka třetí – seznámení s PARETOVÝM PRAVIDLEM
Mám ráda zákon příčiny a následku…i když už ani nevím, co bylo příčinou, že jsem se k tomuto principu propracovala. A protože s oblibou zefektivňuji práci (jinými slovy jsem trochu líná), začala jsem se pídit po tom, jak paretův princip využít v praxi.

Obecně lze toto pravidlo 80/20 vyjádřit následovně: 20 % příčin způsobuje 80 % výsledků. Díky tomu se lze v mnoha případech rozhodování, řízení či plánování, soustředit především na kritických 20 %, které způsobují 80 % možných efektů. Řízení je tak vykonáváno s největším efektem. Paretovo pravidlo lze v praxi využít téměř ve všech oblastech – jakmile se ho naučíte používat nebo spíše vnímat věci kolem sebe s využitím Paretova pravidla, stává se velmi mocným pomocníkem při soustředění se na podstatné věci ovlivňující Vaši efektivnost či rozhodování.

To zní hodně zajímavě, že?…ale…jak identifikovat oněch 20%? Blíží se další zastávka…


Zastávka čtvrtá – LOTERIE Z RADOSTI A INTUICE

Znáte takový ten pocit, kdy si koupíte los jen tak z radosti a neočekáváte, že byste vyhráli? Není tam žádné tlačení, dřina, prostě se to děje  a výhra je najednou a s lehkostí tady? S oblibou se tomu říká FLOW! Když jste ve FLOW, tak se věci daří. Daří se i poslouchat svou intuici. Takový ten vnitřní hlas, který promlouvá velmi jemným projevem a je potřeba být v úplné přítomnosti, abychom jej zachytili. Hlava je na chvíli nastavená na “MUTE” 🙂 Tak moc se vyplatí věnovat se prohlubování intuice…nejenom z důvodu praktického uchopení Paretova pravidla! Ověřila jsem si, že teprve poté, co si člověk projde oba extrémy – tj. přílišné tlačení a naopak přílišné plutí po proudu, je připraven intuici začít doopravdy poslouchat a přeladit na vyšší frekvenci. Vězte, že když ten hlas uvnitř neposlechnete, čeká Vás trestné kolečko, jak říká s oblibou můj kamarád. A jestli si na začátku podnikání budete připadat jako na houpačce a nebudete ani vědět, jestli se Vám to líbí nebo nelíbí, je to úplně normální 🙂


Zastávka pátá – ZA HRANICE KOMFORTU

Pokaždé, když jsem opustila svou hranici komfortu, začaly se věci doopravdy dít. Někdy to byl vskutku porod, nutno podotknout. Napsat o sobě něco na webové stránky, vyjádřit svůj názor na blogu, zdvořile odmítnout spolupráci, kde necítím souznění energií – to všechno byly alespoň pro mne na  samém začátku situace, které nebyly jednoduché a vyžadovaly začít dělat věči jinak, po novu a s odvahou. Možná si teď říkáte že to je přeci samozřejmé a možná někde ve skrytu duše cítíte, že tyto zdánlivé banality mají ve skutečnosti hluboký přesah. Vnímám to tak i s odstupem času a ujišťují mne o tom i rozhovory s klienty, se kterými tato témata často řešíme. Vše skutečně začíná prvním malým krůčkem, drobnou změnou pohledu. A když se v té souvislosti bavíme o vhodných akcích, doporučuji vždy kombinaci určité dávky “natěšení” s určitou dávkou napětí – neznámo – to je prostor, kde rosteme a teprve když začneme dělat věci jinak, můžeme dosáhnout nových výsledků.


Zastávka ŠESTÁ – KONTAKT

Vystoupení ze světa písmen, skutečný kontakt, to je oáza – nejen pro duši, ale i pro podnikání. Je rozdíl mezi virtuálním a osobním kontaktem. Dnešní doba má velké tendence života v krabičce. A tak víc chodím mezi lidi…mezi ty podobně laděné (jinak to vážně nemá smysl, jen tak se někde ukázat) a se kterými je mi dobře…poté, co jsem poznala význam podpory, hledala a nalézala vlastní hodnotu, seznámila se s Paretovým pravidlem, občas vyhrála loterii a probudila svou intuici, i tímto článkem tak trošku a opět vstupuji za hranice komfortu, zvu ke kontaktu nejen virtuálnímu, ale i osobnímu…s vědomím jedné podstatné věci…neznám celý příběh! Nechám se překvapit, co se bude dít dál. S důvěrou, že postupně dávkovaného štěstí je dostatek. Jinak by byl život nuda, no ne? 🙂