Po včerejší tréninkové skupině Osvoboď svůj DECH, která navázala na úvodní workshop NaDECHni se (do) života, mám hned několik impulzů a uvědomění. Třeba pro vás bude užitečné, když je s vámi budu sdílet…jsou totiž platné univerzálně…


VELIKOST ÚRODY

úroda, kterou sklízíme a tím pádem i nadšení a výsledky, které z ní vyplývají jsou přímo úměrné našemu vědomému i podvědomému záměru, který vyživujeme svou vloženou energií. nejvíce nadšení a energičtí bývají účastníci, kterým se daří dodržet závazek vůči sobě, poctivě cvičí a trénují, jsou k sobě upřímní a dokážou si na rovinu říct, jak si vedou. to, jak odstartujeme má velký vliv na to, jak pokračujeme. i počasí, jaké budeme mít po cestě, můžeme do určité míry ovlivnit…minimálně v tom smyslu, že si podle něj vytvoříme ty nejvhodnější možné podmínky.


PŘEMÝŠLENÍ O DÝCHÁNÍ

když začneme příliš přemýšlet, jak „správně“ dýchat (a tedy jak „správně“ žít), analyzovat postup a snažit se dech (život) zvládnout technicky, nebude se nám to s velkou pravděpodobností dařit. dech (život) je živoucí děj, který potřebuje proudit přirozeně a v uvolnění…a to nám mysl často blokuje. to nejlepší, co můžeme udělat, je zaměřit svou pozornost právě směrem k uvolnění, přirozenému proudění energie a svobodě, vrátit se do těla a spojit se s jeho moudrostí. je to možná překvapivé, ale stačí k tomu dodržet několik jedno-duchých principů. jejich aplikace v praxi však není vždy snadná… a co je důležité – praxe dělá mistra.


I SNADNÉ FUNGUJE, KDYŽ SE TO DOOPRAVDY DĚLÁ

i zcela snadná a svým způsobem primitivní dechová cvičení (která jsou zaměřená např. na uvolnění ucpaného nosu či redukci dechového objemu) mohou významně ovlivnit všechny naše úrovně – a tedy tělo, mysl i ducha. jsme to jen my lidé, co zbytečně hledáme nějaké složitosti či komplikované postupy a očekáváme, že to musí být těžší. že potřebujeme být více připraveni…že že že… díky dechu však existuje možnost s lehkostí otevřít i hlubší témata… není třeba být na to nějaký extra lumen… někdo si díky práci se svým dechem uvědomí, jak moc jsou pro něj důležití jeho blízcí a vztahy s nimi, někdo pochopí a prožije, jaké to doopravdy je mít se ráda či rád…přijímat a dávat v rovnováze, jindy se začnou intenzivně otevírat a čistit nakupené emoce, přichází uvědomění, jak mocné je zjednodušování, přichází nová radost a chuť do života. jindy se naopak dostaví nepříjemná rezistence…i ta je však předzvěstí potenciálu, který se ukrývá za jejím pochopením a zpracováním… vzduch je zrátka element, který propojuje, inspiruje, oživuje… a všechno má svůj čas… když mu ho dáme..


Je to však až v okamžiku, kdy překročíme zónu svého komfortu a vstoupíme do nového prostoru, kdy se začne odehrávat skutečná změna.

Děkuji dechu za jeho moudrost a přeji, aby se účastníkům dařilo tento nový prostor i nadále otevírat a prohlubovat… je velmi inspirující vidět a cítit opět v praxi, že všechno jde, když se chce!

Však i já sama trénuji s vámi a zažívám všechny ty úspěchy, výzvy, pády i překvapení!


A pro vás pár, u kterých cítím, že jste ještě pořádně nechytli za kliku a možná tak trochu přešlapujete – oceňuji, že jste alespoň vstoupili do prostoru, který už sám o sobě přináší změnu…nyní je na vás, co všechno si z něj dovolíte vzít…vždyť už víte, že přijímání (a tedy nádech), je aktivní děj, do kterého potřebujeme vložit svou energii, aby se stal…


Co bude další krok?

ADEL

Photo by Kamal, Raja Ampat 2016, trip to Bird´s paradise