1149000_583250155065363_691223390_nBylo  pondělí, zrovna pár minut poté, co skončila má příjemná zkušenost s hypnózou. Náladu jsem měla velmi radostnou a jako bych se ještě vznášela na obláčku, když zazvonil telefon a na druhé straně se ozvala milá reportérka z TV Nova.

O dvě hodiny později jsme se  potkaly u NTK na Praze 6. Cítila jsem se připravená a v hlavě mi běhalo, že pondělky mohou být někdy plné překvapení. Jednalo se  o  rozhovor do nočního zpravodajství na téma velkou částí populace neoblíbených pondělků a souvisejících „pondělních depresí.“ Ale ano, ještě si na to vzpomínám…taky se mě to dříve týkalo. Ve skutečnosti takový ten nepříjemný pocit v břiše často začínal už v neděli odpoledne…

Večer jsem tedy napjatě čekala, až reportáž shlédnu. Stalo se.  Dokonce můžu říci, že mě svým způsobem i pobavila. Smíchu není nikdy dost. Střihač stříhal, informace se různě pospojovaly a pomíchaly dohromady, k tomu pár prostřihů spoluobčanů a koláž byla na světě. Užitečná zkušenost, řekla jsem si! Jen jsem měla záměr, aby to bylo užitečné i pro diváky… Co teď s tím?

Ty pondělky jsou zkrátka zajímavé téma. Mám k němu osobní vztah. Rozhodla jsem se proto napsat blog… když už jsem se na ten rozhovor tak připravila… 🙂

Následující řádky obsahují  otázky a odpovědi, které se do reportáže nevešly a úvahy, které mne v té souvislosti napadly. Jelikož se věnuji koučinku, ráda bych Vás vyzvala, abyste sami hledali odpovědi a možná řešení…tipy, triky, návody a rady, které jsou v dnešní „instantní“ době tolik populární,  nemusí zdaleka vždy fungovat…každý jsme totiž jiný a máme jiný příběh.

Když nesnáším pondělky a pravidelně se jich děsím, za jak dlouho bych to měl/a začít řešit?

Začít řešit nevyhovující stav je vhodné právě v okamžiku, kdy si jej uvědomíme. Pokud Vás současná situace nebaví, na co čekat? V případě, že rozhodnutí budete odkládat, může se stát, že na její řešení budete mít čím dál tíme méně energie. Pokud není vhodná chvíle nyní, kdy jindy bude? Co musí být jinak proto, abyste se odhodlali?

Co mám konkrétně dělat, když se mě „pondělní deprese“ týkají?

Věřím, že odpověď na tuto otázku znáte nejlépe Vy sami. Jedno je však jasné – bude potřeba něco ve Vašem životě změnit. Protože nepříjemné pocity vyplývají obvykle z toho, že něco je jinak, než bychom si představovali. Samozřejmě to platí v případě, že se nejedná o psychické onemocnění – pokud se ale bavíme jen o pondělcích, myslím, že je to docela nepravděpodobné 🙂

Co takhle zkusit odpovědět si na několik následujících otázek? Odpovědi si klidně zapisujte, pokud se Vám s výstupy bude lépe pracovat.

Je možné, aby to bylo jinak?

Jaká je míra Vaší nespokojenosti se současným stavem?

V jakém souladu se svými životními hodnotami se nacházíte?

Představte si v realitě, že Vaše pondělí je příjemné a těšíte se do práce. Co se Vám vybavuje? Co je jinak než doposud?

Co jsou možné kroky, které Vás napadají k tomu, aby se situace zlepšila?

A co máte chuť udělat jako první akci ke změně? Kdy ji uděláte? Co bude výstupem? A co se stane potom?

Témata, která se mohu zodpovězením těchto otázek otevřít, mohou být malá, ale mohou být i velká. Záleží jen na Vás, co  jste ochotni pro pozitivní změnu udělat. Co myslíte?

Možná zjistíte, že stačí změnit Vaše ráno a i Váš den bude mnohem příjemnější. Prožít ráno v přítomném okamžku, nikoliv v minulosti či budoucnosti, pustit si oblíbenou hudbu, mít dostatek času na přípravu. A k tomu nějakou dobrou (rozuměj dobrou= chutnou a zdravou!) snídani, jak zaznělo v rozhovoru 🙂 Váš mozek i tělo potřebují energii. Jsou tu samozřejmě faktory, které neovlivníme (třeba počasí :)), ale můžeme se místo toho zaměřit na to, co ovlivnit lze a ráno udělat maximum pro to, abychom byli naladěni na tu správnou atmosféru.Jak si přejete, aby Vaše ráno vypadalo?

Možná ale zjistíte, že situace je složitější. Že to není tím ránem. Můžete dojít i k závěru, že je třeba změnit pracovní, osobní, rodinné nebo jiné poměry. Že je toho zkrátka moc…priority, úkoly, závazky, mýtingy, dedlajny, plejsholdry, stres…rezonuje s Vámi některý z uvedených pojmů?

Pokud ano, je vysoce pravděpodobné, Vás dobrá snídaně skutečně nezachrání a je třeba jednat jinak. Protože co se stane, když s tím neuděláte nic? Jak bude Váš život vypadat za rok, dva, za pět let? Co je doopravdy to nejdůležitější, co potřebujete  nyní zvládnout? A jak se potřebujete cítit k tomu, aby se Vám to podařilo?

Jen pokud začneme věci dělat jinak, než doposud, můžeme dosáhnout jiných výsledků. Na cestu Vám přeji následující:

Buďte přítomní a naslouchejte své intuici.

Vnímejte okamžik, který právě probíhá. Je v něm totiž vše, co určuje Vaši minulost i budoucnost a jen skrze něj můžete svůj život změnit. Vždyť jak často naše nepříjemné pocity vyplývají z představ, které ve skutečnosti v danou chvíli vytváříme jen my sami. Například když se už v neděli večer dostaví úzkost z pondělí . Je to mysl, která už se nachází na dopoledním meetingu a přemýšlí o všech těch úkolech, zatím co ve skutečnosti se Vy nacházíte v klidu domova a vlastně se ještě neděje nic, z čeho by Vám mělo být úzko? Není to zbytečné?

Intuice k nám může znatelně promluvit jen ve chvíli, kdy máme dostatečný vnitřní klid na to, abychom ji slyšeli. Zatím se mi vždy osvědčilo ji následovat…i když jsem ji někdy nechtěla slyšet…jenže ona se vracela, dokud jsem nevyslyšela. Od té doby co se věnuji meditaci, tak vnitřní klid narůstá a intuice se prohlubuje. Šetří to čas.

Buďte k sobě vlídní.

Když budete vlídní k sobě, bude pro Vás snadnější být vlídní i k ostatním. Oceňujte se a važte si svých pokroků.  To Vám dodá energii pustit se do dalších akcí. Víte, že sami sobě jsme většinou tím největším „policajtem“? Oslavujte po cestě a pokud se jednou něco nepovede, poučte se a s dobrou náladou pokračujte dál! Pokud se rozhodnete zkusit spolupráci s odborníkem, Vaše motivace se ještě znásobí. Koučink je vhodný pro lidi, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého přemýšlení, získat nové úhly pohledu a díky správnému zaměření pozornosti účinně docílit pozitivní změny v životě.

Začněte prvním malým krůčkem.

Už ho máte? Výborně! Stejně jako já víte, že každá změna se skládá z malých krůčků. Rozdělte si cestu na dílčí úseky – takové, které pro Vás budou reálně zvládnutelné.  Můj kamarád tomu říká salámová metoda – spořádat celou šišku naráz není dobrý nápad…takže hezky po kouskách! A pamatujte, že plány se mohou po cestě měnit. Třeba Vám salám přestane chutnat a stane se z Vás vegetarián 🙂 Je to tak v pořádku. Změna je život a je to Vaše cesta.

Slovo na závěr – jsou služby odborníků skutečně drahé?

V reportáži zaznělo, že služby odborníků by Vás přišly pěkně draho…jenže co to vlastně znamená, to draho?  Dají se vůbec záležitosti jako zvýšení životní spokojenosti, změna života, zlepšení kvality přemýšlení a náhledu na svět finančně vyčíslit? Když investujete do sebe, zvyšujete současně své šance, že se Vám začne dařit ještě lépe, a to často i po finanční stránce. Občas slýchám: „Nemohu si to teď dovolit, mám toho teď moc. Půjdu do toho, až bude klidněji, až budu mít víc peněz, až to či ono…“ Buďte vnímaví a odhalujte pasti, které Vám mysl čas od času nabízí. Co když jsou právě  toto ta náročná témata, na kterých je přínosné spolupracovat s odborníkem, aby se smyčka konečně rozpletla?

Dává Vám to smysl? Všichni máme na výběr. Můžeme si třeba koupit nový televizor s plochou obrazovkou, nebo jet na exotickou dovolenou, abychom od toho všeho stresu a shonu na chvíli utekli. A nebo se můžeme rozhodnout, že investujeme do sebe a vykročíme k tomu, aby se k lepšímu změnil celý náš život. Víte, co je na tomto článku to nejcennější?  Z mého pohledu to jsou Vaše upřímné odpovědi, zamyšlení a uskutečněné akce. Jaképak tipy a triky!

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeji Vám šťastnou cestu a krásné (nejen) pondělky!

Adéla 🙂

Záznam nočních televizních novin TV Nova 23.9.2013 (reportáž na téma neoblíbených pondělků  začíná ve 13. minutě)

Akční lidé, kteří mají pondělky určitě rádi – www.prastimedotoho.cz

Praštit konečně do toho, o čem zatím jen přemýšlíme, znamená první a zásadní krok k tomu to uskutečnit! Praštíte do toho s námi? PODPORUJEME – SDÍLÍME – PROPOJUJEME.

[fbcomments]