Rok 2014 se pomalu uzavírá a na dveře klepou nové zítřky. Je čas se zastavit a zrekapitulovat, čas uzavírat staré, přivítat a nechat vstupovat nové. Co k tomu říci? Pokud bych měla ke svému roku 2014 vybrat tři klíčová spojení, jsou to tato:

SETKÁNÍ SE STÍNEM, INTEGRACE A UČENÍ

blogadela

 

SETKÁNÍ SE STÍNEM

Všichni víme, že každá mince má dvě strany – rub a líc. Po dni přichází noc, světlo střídá tma. A tak i já jako člověk, který je svou náturou laděný spíše pozitivně, jsem si po delším přemlouvání sama sebe jako záměr na začátku roku dala právě setkání s vlastním stínem. Řekla jsem si, že pokud chci ještě více pochopit sama sebe i vše ostatní, je třeba nahlédnout do všech svých komnat. I těch po dlouhá léta nenavštěvovaných, kde se usazuje prach a ubývá čerstvý vzduch. Ten prostor mi chyběl, byl neprobádaný, ale děsil mě. Dlouho jsem předstírala, že ty dveře tam nejsou…ale nakonec jsem se rozhodla skutečně vstoupit…

Prožila jsem mnoho nepříjemných okamžiků, kdy věci vyplouvaly na povrch. Strachy, emoce, nemoce…to všechno bylo součástí. Ale když už jsem se jednou vydala na cestu, bylo třeba pokračovat.

Co mi nejvíce pomohlo?

Vlastní meditační praxe, tanec a zapojení těla, dechová cvičení, využití terapeutických esenciálních olejů, individuální práce tak, jako kdybych byla sama klientem. Nejen že mi došlo, že mám tmu vlastně ráda, ale také jsem získala možnost na vlastní kůži pocítit úžasný potenciál celostního přístupu – propojení těla, mysli a duše. A tak se několik cest propojilo v jednu. Cítím se vyrovnaně a v souladu, očištěná a smířená – to vnímám jako hlavní přínos.

INTEGRACE

Je poměrně běžné, že mi mí přátelé, známí či klienti říkají: “A neděláš toho náhodou nějak hodně? Koučink, tanec, freediving? Vždyť to jsou všechno úplně odlišné věci, no ne?”

S odstupem času to vnímám tak, že pravda už snad nemůže být od této domněnky více vzdálená.

Znáte takový ten pocit, kdy Vám jednotlivé dílky puzzle zapadnou dohromady a konečně vidíte celý obraz? Kdy se několik malých cestiček spojí v jednu velkou cestu, která má společný cíl?

To přesně totiž zahrnovala integrace, kterou jsem během letošního roku prošla já i veškeré činnosti, kterým se věnuji.

Protože je stejně důležité umět být ve svém těle, jako umět být ve své hlavě. Vše je propojené, vše je Jedno. A duše to moc dobře ví 🙂 Mám radost, že se mi podařilo to puzzle složit dohromady a mohu pomáhat ostatním, aby si skládali to své. Když pracujete na různých úrovních a zapojujete jednotlivé smysly, život získá nový rozměr a je celkově barevnější. Vše je otázka míry a nalézání středu – stavu rovnováhy.

Je čas přemýšlet – je čas nemyslet

Je čas být racionální – je čas být emocionální

Je čas hýbat se – je čas zastavit se a spočinout v nehybnosti

Je čas tančit se svou vnitřní ženou – je čas tančit se svým vnitřním mužem

Je čas zdravě dýchat – je čas chvíli nedýchat vůbec…

UČENÍ

Kdo se chce učit, příležitost si vždycky najde. A tak se žáci učí od svého učitele, učitel se učí od svých žáků, žáci se stávají učiteli a učitelé se stávají žáky. A zase se vracíme k tomu propojení.

Jaké směry a prameny se staly mou největší inspirací na cestě učení v tomto roce?

Monika Nataraj a Mystical Dance Teacher Training

– setkání s tak inspirativní učitelkou a úžasnou ženou, kterou je Monika, se stalo na mé cestě transformace milníkem návratu k ženství, tanci a pohybu, který jsem vždy milovala.

Klíčové zážitky: Chakra dance, Oshovy taneční a pohybové meditace, Archetypy, Tanec dervišů, Guedra, Tanec světla a stínu, Transfigurace a vystoupení před obecenstvem 🙂

Jsme často tak navyklí, že nám někdo říká co přesně máme dělat a dává nám instrukce, že když máme nechat tělo volně tančit, nevíme najednou co se sebou…

A ano, skutečně stojím nohama na zemi a nejsem esoterická víla ani lesní žena (i když i toto jsou také krásné archetypy). Mám ráda soulad mezi racionálním a emocionálním, materiálním a spirituálním.

Umberto Pelizzari a Freediving Instructor Training

– v Egyptě jsem si díky tvrdému režimu a mužské energii Umberta sáhla na dno svých fyzických sil a uvědomila jsem si své rezervy. Uvědomila jsem si důležitost disciplíny a vůle.

Každý den se neustále vracím k uvědomění, jak je dýchání důležitým a zároveň opomíjeným aspektem psychického i fyzického zdraví. Spousta lidí řeší pitný režim, ale…jak dlouho vydřží člověk bez vody? A jak dlouho bez dechu? V kombinaci s návratem do prostředí vody, že kterého se rodíme se freediving stává zajímavým tématem nejen z pohledu fyziologie a mentální kondice.

Esenciální oleje terapeutické kvality od Young Living

– díky Jonathanovi Kšajtovi za jeho provoněný dýchánek! V okamžiku, kdy jsem pocítila účinek olejů nejen na své fyzické, ale i emocionální tělo, bylo rozhodnuto. S oleji je to tak – buď si Vás samy zavolají a nebo to není nic pro Vás! K tomu není co dodat.

Práce s energií a setkání s body-terapií

Víme, že vše je tvořeno z energie. A že když s energií umíme zacházet vhodným způsobem, mohou se dít “zázraky”.

A tak jsem vstoupila do světa lidského těla a jeho anatomie z pohledu fyzického i jemnohmotného. Je fascinující, jak naše tělesná schránka nese celý náš příběh.

Velmi se mi osvědčila práce na úrovni jednotlivých čaker, která sebou nesou jednotlivá témata a velmi se těším na další zkušenosti a poznatky z oblasti body-terapie.

Intuice

Intuici zmiňuji jako poslední bod, nicméně dá se říci, že pro mě zastřešuje veškeré dění tohoto roku. Když byste se mne před pár lety zeptali, co budu v roce 2014 dělat, určitě bych Vám neřekla to, co se můžete dočíst na předchozích řádkách. Navigační systém, kterým se pro mě stala je spolehlivý do té míry, že už dále nemusím dlouze přemýšlet, jakým směrem se mám vydat, s kým se mám vidět, s kým pracovat a nepracovat, co si přečíst či nepřečíst a tak dále. Jen ten rozum se se mnou ještě pořád někdy dohaduje, co mám nebo nemám udělat!

A na závěr ještě dárek ode mne – osobní tipy na autory knih a videí, tituly – prameny vědomí, které mne letos inspirovaly: Gregg Braden (propojení vědy a spirituality, emoce), David Wilcock (synchronicita, cykly), Kybalion (principy existence), Joe Dispenza (placebo), Bruce Lipton – Biologie víry, Anodea Judith, Cyndi Dale (energie, čakry), Colette Baron Reid (intuice), Bob Proctor (hojnost), David R. Hawkins, Miranda Gray (ženský cyklus)

Taky už se těšíte, co nám přinese rok 2015?

Šťastnou cestu!

ADEL