Child1VNITŘNÍ DÍTĚ a KOMUNIKACE…stává se vám někdy, že s partnerem či partnerkou řešíte určitou situaci a najednou máte pocit, že reakce není dospělá, ale dětinská? A nebo jste přesně na té druhé straně a přistihnete se, že sami reagujete, jako byste se vrátili o dlouhá a dlouhá léta do minulosti? Mohou se dostavit i tendence k trucovitosti, odmlouvání…skoro jako kdyby nám vzali hračku…svými reakcemi se plně vracíme do dětství.

Gratuluji, právě se ozvalo vnitřní dítě! Vězte, že i když to nemusí být příjemné pro ani jednu stranu, je takový moment darem.

A jak tento dar můžeme zužitkovat ku prospěchu všech zúčastněných?

Pokud jste v roli toho, ve kterém se vnitřní dítě ozvalo:
– co se mi mé vnitřní dítě snaží danou reakcí sdělit?
– jaká je jeho bolístka, která volá po uzdravení?
– a jak tuto bolístku zahojit a vnitřní díte uzdravit? (čeho potřebuje více a čeho méně…může to být obejmutí, více respektu, volnost, projev lásky atd.)

Pokud se vnitřní dítě ozývá ve vašem partnerovi:
– zeptejte se sami sebe: „komunikoval/a jsem v dané situace spíše z pozice rovnocenného partnera a nebo rodiče?“ (je totiž zcela logické, že vnitřní dítě se ozve v okamžiku, kdy zaslechne způsob komunikace rodiče, který tak důvěrně zná)
– i když to může být těžké, snažte se projevit k dané situaci i reakci partnera respekt a pochopení (to je opravdu složité, pokud reakce zůstane polapena na úrovni ega…je tedy třeba zapojit srdce)
– podpořte partnera v procesu uzdravování, zároveň však plně respektujte své vlastní pocity a potřeby

Kéž jsou všechny bytosti šťastny! 🙂

ADEL